Sisukaart © 2016 www.panwagen.ee
( külastajaid 2, roboteid 2 )

veebidisain

pluginate lehele

Kunagi algusaegadel 1999 a. (enne tegin lehekülgi ainult HTML-is ja "Macromedia Dreamweaveri" vahendusel), kui ma veebi programmeerimisega tõsisemalt sügava huvi tõttu alles alustasin, hakkasin arendama oma CMSi. Aluseks võtsin ühe uudistele suunatud CMS-i nimega "SIPS" (mäletamist mööda ühe taanlase looming).  Närisin scriptist läbi katse-eksitus meetodil ja asusin seda vajaduste ja kujutluse järgi kohendama (mismoodi võiks olla, mida võiks lihtsa toimetamise  jaoks vaja minna ja kuidas lehekülg näitab ennast külastajale). Kuna seda sai muudetud sedavõrd, et vanast põhjast ei jäänud alles õieti midagi, nimetasin selle ümber "SIPS EVA"-ks. Tegelesin sellega mitmeid aastaid, kuni jõudsin arusaamisele, et mul ei jätku jõudu üksi seda süsteemi arendada ja maailm läheb lihtsalt suure kiirusega eest ära.

Siis hakkasin otsima juba olemas olevat CMS-i, et minna üle mõnele teisele süsteemile, mis on pidevas uuenemises ilma minutagi, Alguses proovisin mitut suuremat CMS-i, nagu "Drupal", "Joomal" ja "Wordpress" (neid on muidugi veel suur hulk) aga testides ei saanud mina kohe suurt aru mida tegema peaks, ja kui lehekülje toimetajatele mõtelda, siis hakkas mulle tunduma, et nemad on veel suuremas jamas ja õppimine võtab liiga kaua aega. Tänaseks on kindlasti asjad muutunud, aga lehekülgede ülespanek ja toimetamine on ikkagi minu arvates liiga keeruline ja õppimine aeganõudev.

Ühesõnaga, otsisin süsteemi, mis oleks toimetajatele lihtne ja õpimine võtaks võimalikult vähe aega, samas võiks leht olla kiiresti ühest serverist teise liigutatav ilma, et peaks tegelema SQL andmebaaside konvertimise, nihutamise ja muude jamadega veebi aadressi muutmise korral Otsisin võimalust kasutada andmebaasina teksti faile. Tõsi, suurema või põhjalikumat otsingut vajava kodulehekülje (nagu näiteks: suur kasutajaskond sisselogimise näol, kümned tuhanded kasutajad ja nende postitused, profiilid ning alad, kus nad oma kasutajaga seotud asju toimetavad, jne., jpm.)  jaoks ei ole see võib-olla parim varjant. Aga Seal kus on vaja ainult lihtsaid asju on see suurepärane, käepärane ja kui tõesti on midagi vaja suurema andmebaasiga ühendada, on võimalik kirjutada vastav plugin ja tuua see osa leheküljest üles siis SQL andmebaasist.

Niisiis ...

Leidsin ja otsaustasin kasutada Typesetter CMS-i, mis on mõeldud väiksemate ja keskmiste mahtudega lehekülgedele. Too kasutab tekstilist andmebaasi ja ei nõua serverilt andmebaasi rakendusi. Selliseid lehti on lihtne ühest serverist teise lohistada praktiliselt ühe liigutusega. See CMS on valitud just tema lihtsuse tõttu. Toimetamine on tehtud nii lihtsaks kui vähegi võimalik. Põhimõtteliselt piisab paarist tunnist, et ära näidata põhilised võtted oma kodulehe toimetamiseks ja asi on vägagi mobiilisõbralik. Aga lähemalt saab lugeda siit https://www.typesettercms.com/

 

Kirjutatud ja modifitseeritud pluginad Typesetterile:

 

(tested with PHP8 & Typesetter 5.3)

Põhitekstide ja pluginate tekstide kasutaja poolt tõlkimine.

Google tõlke abiline

Suur kogus lippe. 

Keele valiku vidin ( koos paljude adminni pool valitavate küljendusvõimalustega).

Adminni keele valik (adminni keelt ja lehekülje keelt saab valida eraldi)

ja palju muud ...


Peaks töötama versioonides: Typesetter 5.0.3 ja Typesetter 5.1.0 (testitud Chrome ja Firefox veebisirvijatega)

Põhjalikumaid abitekste ei ole hetkel külge liidetud, kuid asi peaks olema suhteliselt intuitiivne.

Lisatud on kaks keelt, inglise ja eesti keel.

Plugin koos lippudega on veidi rohkem kui 4mb (pakituna)

See on üks ütlemata käepärane plugin audio ja video failide mängimiseks. Sellega saab moodustada playliste ja tuua sinna failid kas enda serverist või www.youtube.com portaalist. Samuti saab määrata iga nimekirjas oleva meedia jaoks mängimise ajavahemiku ja lisada subtiitreid. Plugin on kasutusel ka käesoleval lehel. Kui soovid näha siis vaata siit.

Rif BCClone Statitics

Plugin Sinu Typesetteri lehekülgede külastusstatistika näitamiseks.

Põhineb BBClone 0.6.4 vabavaralisel rakendusel (A PHP based Web Counter on Steroids).

NB! Sisse logitud administraatori külastusi ei loeta.

Mida uut:
  • Detailse statistika arhiiv kuude ja aastate kaupa. (arhiiveerimise saab aktiveerida adminni konfiguratsiooni lehelt)
  • Klikilugeja. Pead lisadma html elemendile klassi "bbc-clickcounter" ja tiitli atribuudid. (näiteks. <a href="http://www.ee" target="_blank" class="bbc-clickcounter" title="Minu esimene klikilugeja">). Klikkide statsitikat näeb adminni lehtedel.
  • Online vidin, mis näitab, kui palju külastajaid ja roboteid parasjagu sinu lehti sirvivad. Selle saab panna lehekülje alusmallile (näiteks jalusesse).
  • "Peida robotid" link detailses statistikas ja ajalises statistikas.
  • Detailse statistika sorteerimine (browserite, lehekülgede ip-aadressi jne. järgi)

PS! Enne "rif-i BCC Statitika v1" installimist, installeeri vana versioon maha.

 

Rif Backgrounds Changer

(tested with PHP8 & Typesetter 5.3)
See plugin võimaldab vahetada tausta pilte, värve, lisatud CSS-i või lisatud Javascripti igal valitud leheküljel eraldi.

Valikute hüpikaken iga eesoleva lehekülje jaoks avaneb adminnidele ülaribale lisatud lingist.

Kiire taustpiltide üleslaadmine ja valik (klikkides pisipildil).
Kiire stiilide või alusmallide valik.

Eeldefineeritud stiilid, mida saab valikuliselt leheküljele määrata.
Salvestada saab alusmalle, kus stiilide valik on juba tehtud.
Värve ja taustpiltide katalooge on võimalik eeldefineerida.

Kui on määratud vaikimis kasutatav mall siis kasutatakse seda kõigil lehekülgedel, kui leheküljel ei ole määratud teisiti.

Kui lehekülg omab alamlehekülgi menüüs, siis kasutatakse ülemise menüü lehekülje määranguid kõigil lehtedel alammenüüs, kui alumistel lehtedel pole määratud teisti.

Kui kasutad "rifi-mitmekeelsuse toimetajat" siis kasutatakse põhikeele lehekülje määranguid
tõlkeleheküljel, kui nendel lehtedel ei ole määratud teisiti.

Oli vaja kasutada pluginat "Simple Blog" koos kalendriga. Võtsin siis juba olemasoleva "Simple Event Calendar" plugina ja laiendasin seda, et ta suudaks näidata "Simple Blog" plugina postitusi ka kalendris.
Sellega muidugi muudatused ei piirdunu, kuna asja käigus tekkis ka mitmeid muid ideid, ning nüüd saab luua ka mitu erinevat kalendrit ja neid oma leheküljele tuua kasvõi mitmesse kohta (kirjutise vahele või templeidile) ja veel palju muud.

Tegelikult laiendasin ka "Simple Blog" -i ennast, kuna ta ei ole mõeldud tuleviku postitusi näitama, siis tuli teha nii, et ta näitaks ka tulevikku suunatud postitusi, ning nüüd saab seda kasutada ka sündmuste blogina ja näidata tuleviku suunatud postitusi ka kalendris. Samuti saab määrata ajavahemikku, mil postitus on aktiivne, näitamaks teda tänasena kõige ees.

Lisatud on kaks keelt, inglise ja eesti keel.

Origininaal plugin on siin 

(tested with PHP8 & Typesetter 5.3)

Typesetteril juba küljes olev galerii ei võimaldanud teatud asju teha, nii et ma tegin lisaks ühe. See võimaldab määrata pisipiltide suurusi ja eelkonfigureeritud galerii malle. Salvestab lennult galeriisse toodud piltidest vastava suurusega pisipildid. Kasutab tarka piltide paigutust (nn. masonry js gallery), kui pildid on erinevate mõõtudega. Avanevas hüpikaknas näidatakse pildi pealkirja, mida saab peita ja pildi peal hiireklahvi all hoides näeb pilti täismõõdus, et pildi detaile silmitseda. Tehtud ühe maaligalerii lehekülje jaoks. Plugin on kasutusel käesoleval lehel põhilise galeriina (kui tahad ühte näha siis kliki siia, veebilehitseja akna suurust muutes saad näha kuidas see käitub).

Lisatud on kaks keelt, inglise ja eesti keel.

Kirjutasin veidi ümber meili teel saadetava uudiskirja plugina. Enne ei saatnud ta html vormingus meile. Nüüd saab adminn lisada meiliaadresse ka hulga korraga, enne sai ainult ühekaupa (meiliaadressid peavad olema kas eraldi ridadel või eraldatuna punktkomaga). Salvestada saab juba koostatud uudiskirja templeitidena.

Lisatud on kaks keelt, inglise ja eesti keel.

Originaal plugin siin

(tested with PHP8 & Typesetter 5.3)

Kuna oli vaja küljendada selline menüü, mis üle teatud arvu menüüpunktide erinevat taustavärvi näitaks siis tegin omaette menüürenderdamise plugina. Sellega saab adminn määrata palju erinevaid küljenduse omadusi menüüle ja erinevalt neid konfigureerida. Menüüd salvestatakse menüütempleitidena, mida saab lihtsal kombel valida, et muuta oma erinevate menüüde välimust lennult. Menüütempleitide konfigureerimine nõuab rohkem eelteadmisi css ja javascripti valdamist näiteks. Aga kui menüütempleidid on juba valmis saab lehekülje toimetaja menüüsid oma lehele tuua.

Lisatud on kaks keelt, inglise ja eesti keel.

nn. Ostukorv, mis on siiski natuke rohkemat kui ostukorv.
Plugin küll töötab juba, aga nõuab veel testimist ja mõnede võimaluste juurdekirjutamist.

See sai tehtud ühe galerii (www.arrakgalerii.com .. tundub, et see projekt on hetkel suletud) reprode ja piltide müügiks ning on ühendatud hetkel ainult "rif-i Pisipiltide galerii" pluginaga.

Aga asja mõte on tuua valitud nimetuse (item, product, etc.) kogumiskorvi paigutamise link ükskõik millisele lehele (kasvõi mitu ja teksti vahele või tabelisse) ja teha nimetuse toimetamine ja lisamine võimalikult lihtsaks ühes popup aknas ilma, et toimetaja peaks väljuma leheküljelt. Ning pärast kirjutise salvestamist näha kohe resultaati.

Võtsin selle pisut laiemalt ja universaalsemalt ette aga raha puudusel jäi asi pooleli. Valmimiseks oleks vaja vähemasti 3 kuud ja testimiseks samapalju aega.

Hetkel on võimalik koguda korvi nelja sorti nimetusi ... (lihtsalt link, küsi hinda, määratud hinnaga, paku hinda). Kõiki on võimalik saata lihtsalt sõbrale meili teel või minna tellima (lihtsalt link - on ainult sõpradele saatmiseks). Ka ei ole võimalik kasutada hetkel DB-d ehk andmebaasi salvestatud nimetusi. Kõik toimib ainult INLINE  moodis, mis salvestab andmed HTML-ina.

Lisatud on kaks keelt, inglise ja eesti keel.

Mõned värskemad tehtud leheküljed

www.helendoron.ee
(inglisekeele õpe lastele ja noortele. Tehtud rahvusvahelise helendoron.com (WORDPRESS) lehe järgi typesetter CMS-ile)

www.eelkool.com
(Lastepärase kujundusega)

www.panwagen.ee
(eesolev lehekülg)

www.hopnerimaja.eu (kultuuriasutus)

www.marethe.ee (sisu alles loomisel kliendi poolt)

www.elaise.eu

www.ruhe.ee (restoran)